2010 SILVA National Orienteering League

Round 9 (ACT Middle Championships), Buckenderra, 10 April

Results

M21E (6.3km)

1 Julian Dent NSW 37.37 2 Simon Uppill SA 40.36 3 Ian Meyer NSW 45.14 4 Rob Preston NSW 45.31 5 Evan Barr VIC 46.25 6 Murray Scown ACT 47.10 7 Ben Rattray SA 47.57 8 Bryan Keely VIC 48.14 9 Chris Naunton VIC 48.39 10 David Shepherd ACT 49.06 11 Oliver Mitchell QLD 49.12 12 Reuben Smith SA 49.34 13 Bruce Arthur VIC 49.37 14 Craig Dufty WA 49.41 15 Jim Russell VIC 49.44 16 Eric Morris NSW 49.53 17 Mark Gregson QLD 50.13 18 Lachlan Hallett SA 50.20 19 Boris Granovskiy USA 50.48 20 Patrick Saile TAS 52.07 21 John Toomey WA 52.29 22 Kieran Sullivan QLD 55.23 23 Blair Trewin VIC 55.41 24 Jason McCrae ACT 56.51 25 Chris Helliwell ACT 57.33 26 Seb Dunne ACT 61.16 27 John Nieuwenhoven SA 62.51 28 Aaron Dodd VIC 66.48 29 Geoff Stacey ACT 69.22 30 Tyson Hillyard SA 74.26 31 David Lacey QLD 74.48 32 Richard Pywell ACT 91.47 Tom Landon-Smith ACT DNF Rob Walter ACT DNF Grant Bluett ACT DNF

Teams

1 NSW Stingers 128.22 (Dent, Meyer, Preston) 2 Southern Arrows 138.07 (Uppill, Rattray, Smith) 3 Victorian Nuggets 143.18 (Barr, Keely, Naunton) 4 Canberra Cockatoos 153.07 (Scown, Shepherd, McCrae) 5 Queensland Cyclones 154.48 (Mitchell, Gregson, Sullivan) 6 Western Nomads 102.10/2 (Dufty, Toomey) 7 Tassie Foresters 52.07/1 (Saile)

W21E (5.1km)

1 Vanessa Round SA 38.32 2 Shannon Jones ACT 40.48 3 Kathryn Ewels VIC 40.56 4 Jo Allison ACT 41.00 5 Anna Sheldon QLD 41.30 6 Mace Neve ACT 42.23 7 Tracy Marsh NSW 42.27 8 Susanne Casanova SA 44.31 9 Jasmine Neve VIC 44.34 10 Aislinn Prendergast VIC 45.33 11 Ilka Barr VIC 46.24 12 Jenny Casanova SA 47.09 13 Felicity Brown NSW 49.50 14 Cath Chalmers WA 51.53 15 Rachel West WA 53.13 16 Lucy McGarva NSW 54.28 17 Wendy Read QLD 56.45 18 Cathy Hogg ACT 58.55 19 Kristen Walker ACT 60.14 20 Lauren Gillis SA 62.01 21 Jen Graham-Taylor WA 72.25 Laurina Neumann QLD DNF Bethany Thompson ACT DNF

Teams

1 Canberra Cockatoos 124.11 (Jones, Allison, M.Neve) 2 Southern Arrows 130.12 (Round, S.Casanova, J.Casanova) 3 Victorian Nuggets 131.03 (Ewels, J.Neve, Prendergast) 4 NSW Stingers 146.45 (Marsh, Brown, McGarva) 5 Western Nomads 177.31 (Chalmers, West, Graham-Taylor) 6 Queensland Cyclones 98.15/2 (Sheldon, Read)

M17-20E (5.1km)

1 Ian Lawford ACT 36.11 2 Kurt Neumann QLD 36.55 3 Max Neve VIC 37.17 4 Joshua Blatchford NSW 38.14 5 Alex Massey NSW 39.48 6 Oscar Phillips TAS 40.09 7 Thomas Carter NSW 41.09 8 Oscar McNulty WA 41.33 9 Oliver Crosato QLD 41.48 10 Todd Neve VIC 43.50 11 Kasimir Gregory NSW 44.07 12 Joshua Neumann QLD 48.00 13 Aaron Breed QLD 48.37 14 Callum Fagg TAS 50.46 15 Scott Bowen ACT 51.57 16 Richard Hyslop ACT 52.29 17 Graeme Rennie CAN 55.11 18 Paul de Jongh ACT 55.31 19 Andrew Warwick QLD 59.28 20 Huon Wilson NSW 63.35 21 Boadhan Gregory NSW 66.21 22 Glen Charlton NSW 74.33 23 Alex Orr NSW 82.19 Chris Firman QLD DNF

Teams

1 NSW Stingers 119.11 (Blatchford, Massey, Carter) 2 Queensland Cyclones 126.43 (K.Neumann, Crosato, J.Neumann) 3 Canberra Cockatoos 140.37 (Lawford, Bowen, Hyslop) 4 Victorian Nuggets 81.07/2 (M.Neve, T.Neve) 5 Tassie Foresters 90.55/2 (Phillips, Fagg)

W17-20E (4.4km)

1 Belinda Lawford ACT 40.45 2 Jacqui Doyle QLD 44.31 3 Sarah Buckerfield TAS 45.57 4 Lilian Burrill QLD 46.39 5 Amy Buckerfield TAS 48.40 6 Emily Cantwell QLD 48.47 7 Emily Prudhoe NSW 49.02 8 Georgia Parsons ACT 49.46 9 Brooke Pye QLD 51.16 10 Krystal Neumann QLD 52.47 11 Mary Fleming VIC 54.50 12 Tamara Orr NSW 55.16 13 Naomi Mitchell ACT 55.46 14 Rebekah Sunley VIC 60.04 15 Michele Dawson NSW 62.17 16 Hannah Bragg ACT 71.28

Teams

1 Queensland Cyclones 139.57 (Doyle, Burrill, Cantwell) 2 Canberra Cockatoos 146.17 (Lawford, Parsons, Mitchell) 3 NSW Stingers 166.35 (Prudhoe, Orr, Dawson) 4 Tassie Foresters 94.37/2 (S.Buckerfield, A.Buckerfield) 5 Victorian Nuggets 114.54/2 (Fleming, Sunley)